Diesel fuel injection pump test bench 12PSB-BFC
Taian North Test Equipment Factory
Contact Now
Place of Origin : Taian
Brand Name : BFchina
Model Number : 12PSB-BFC
Packaging Details : strong wooden case with waterproof membrane
Delivery Time : within 2 weeks
Payment Terms : T/T or Western Union
Supply Ability : 120 sets/month
MOQ : 1 set
warranty : 1 year
service : full after-sale service
Contact Now
Advantage
1.With digital meter,test accurate
2.Easy operation,low noise
3.Stable quality,high performance
4.Fast delivery
5.Full after-sale service
Function
1. Test each cylinder's oil supply quantity under different rotate speed
2. Checking each cylinder's injection timing under static state
3. Checking mechanical governor performance
4. Test the electromagnetic valve of distributor pump
5. Test the tightness of test bench
6. Measuring the distributor pump's pump body internal pressure and oil return pressure
7. Checking pressure equalizer performance
8. Checking pneumatic governor performance
9. Equipped with DC.1 2V/24V power supply, used for magnetic valve's driving and testing
Technical Parameters
1. Main motor power: 7.5KW/11KW/15KW/18.5KW/22KW/30KW
2. Host machine source: 380V 50HZ/220V 60HZ
3. Test bench rotate speed: 0~4000 rpm/min
4. Oil supply: 10L/min , 20L/min
5. Oil supply high pressure: 0~3.5Mpa
6. Oil supply low pressure: 0~0.35Mpa
7. Air supply pressure range: 0~0.15Mpa
8. DC power: 12V or 24V( Allow short circuit).
9. Shaft Centre Height:125MM
10. Test bench height from the ground: 830MM
11. Oil tank capacity: 50L
12. Fuel oil temperature: 40±2℃